а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесповратен

бесповратниот
Вид збор: Придавка
Што е без враќање.
Примери:
Бесповратен чекор.
Бесповратно предизвикување.
Човечкиот род е осуден на бесповратна гибел.
Изведенки
1. бесповратно прил.
Пример: Замина бесповратно.
2. бесповратност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи