а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесповлечен

бесповлечниот
Вид збор: Придавка
особина на оружје
Англиски: recoil free
Употреба: Воен термин
Примери:
Гаѓање со бесповлечен топ 82 мм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи