а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесплански

беспланскиот
Вид збор: Придавка
Што е без план, што нема план.
Англиски: aimless
Примери:
бесплански почетоци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи