а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесперспективен

бесперспективни
Вид збор: Придавка
Што е без перспектива.
Англиски: hopeless
Примери:
бесперспективен живот
бесперспективна иднина
Изведенки
1. бесперспективно прил.
2. бесперспективност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи