а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспаќе

мн. беспаќа
Вид збор: Именка, среден род
1. Предел, место без пат.
Англиски: wilderness Албански: vend i shkretë
Примери:
Снежно беспаќе.
Планински беспаќа.
Беспаќа, проколнати места на кои ни дивината не остава трага.
2. Безизлезна ситуација, дезориентација.
Англиски: hopelessness Албански: dezorientim, pafuqi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беспаќе и перспектива.
Беспаќа на историјата.
Човек на човека да му подаде рака во беспаќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи