а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспатен

беспатниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без пат, непрооден.
Примери:
беспатен прнар
беспатна земја
беспатна пустина
2. безизлезен, бесцелен
Англиски: hopeless
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговиот самјачки пат е беспатен.
беспатни скитања
Изведенки
беспатност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи