а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспартиски

беспартискиот
Вид збор: Придавка
Што не припаѓа на партија; што не се раководи од определени партиски принципи.
Англиски: independent
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи