а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспарица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Скудност во пари, немање пари.
Англиски: lack of money Албански: skamje
Употреба: Економија
Примери:
Беспарицата ги притиска луѓето.
Беспарицата го присили да ги откаже договорите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи