а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесно

Вид збор: Придавка
бесен
Англиски: furiously
Примери:
Рафал по рафал, тој бесно косеше со митралезот.
Непријателот бесно напаѓаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи