а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беснило

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Заразна болест кај животни (кучиња, лисици, волци) што се пренесува на човекот со каснување или од директен контакт со заболено животно.
Англиски: rabies
Употреба: Медицина
Примери:
Го касна бесно куче и млад умре од беснило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи