а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесник

мн. бесници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е немирен, ѓаволест.
Англиски: tartar
Примери:
Селаните ги знаеја бесниците од селото.
Од малечок е голем бесник.
Изведенки
бесница ж.
мн. бесници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи