а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесмртник

мн. бесмртници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е бесмртен.
Англиски: immortal Албански: i pavdekshëm
2. Славен човек, великан.
Англиски: celebrity Албански: i famshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Олимписки бесмртници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи