а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесмртен

бесмртни
Вид збор: Придавка
1. Што е без смрт, што не умира.
Англиски: immortal
Примери:
Духот е бесмртен.
Тој заповеда како цар на бесмртните богови.
2. Што живее во сеќавањето на потомството, што има трајна вредност.
Англиски: eternal
Употреба: Преносно значење
Примери:
бесмртен спомен
бесмртна поезија
бесмртна слава
Со трудот е бесмртен народот.
Изведенки
бесмртност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи