а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесмислица

мн. бесмислици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8280
Својство на тоа што е бесмислено (обично за збор, постапка).
Англиски: nonsense
Примери:
Ја сфатив сета бесмислица на зборовите.
Тоа беше некаква грда шега, бесмислица.
Зборува штогоде, бесмислици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК