а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесмислен

бесмислени
Вид збор: Придавка
1. Што е без смисла, што е против здравиот разум, што е логички неповрзан.
Англиски: absurd
Примери:
бесмислен одговор
бесмислен сон
бесмислена идеја
бесмислени смрт
бесмислена војна
бесмислено тврдење
бесмислено дрдорење
бесмислени прашања
2. Што е без вистинска содржина.
Англиски: nonsensical
Примери:
Водеше бесмислен живот.
бесмислена игра
3. Што е без значење.
Англиски: useless
Примери:
бесмислен превод
бесмислена работа
бесмислени напори
Изведенки
1. бесмислено прил.
Пример: Зборуваше бесмислено.
2. бесмисленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи