а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескуќник

мн. бескуќници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што нема куќа.
Англиски: homeless
Примери:
пијан бескуќник
Беше слуга, бескуќник, туѓа среќа.
Меѓу младите бескуќници имаше и девојчиња.
Изведенки
бескуќница ж.
мн. бескуќници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи