а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескрупулозен

бескрупулозни
Вид збор: Придавка
Што е без скрупули.
Англиски: unscrupulous
Примери:
бескрупулозен родител
лик на бескрупулозен човек
Се служат со бескрупулозни методи.
Изведенки
1. бескрупулозно прил.
Пример: Бескрупулозно го тепаа човекот.
2. бескрупулозност ж.
бескрупулозноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи