а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескрилен

бескрилниот
Вид збор: Придавка
Што е без крила.
Англиски: wingless
Употреба: Зоологија
Примери:
Бескрилна мравка.
Бескрилните вошки се со жолтеникава боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи