а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескрвен

бескрвниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без доволно крв.
Англиски: anemic
Употреба: Медицина
Примери:
Старечка бескрвна рака.
Бескрвни усни.
2. Што нема доволно живост.
Англиски: bloodless
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа беше бескрвен двобој.
Бескрвна младост.
Изведенки
1. бескрвно прил.
Пример: Изгледаше бескрвно.
2. бескрвност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи