а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескрај

(едн.) бескрајноста
Вид збор: Именка, машки род
Својство на тоа што е бескрајно.
Англиски: infinity
Примери:
Бескрајот на просторот.
Сите се стремеа кон бескрајот и вечноста.
До бескрај се шири белината на снегот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи