а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескраен

бескрајни
Вид збор: Придавка
1. Што нема крај (за простор, време, големина).
Англиски: infinite
Примери:
бескрајна морски ширина
бескраен лавиринт
бескрајна ноќ
бескрајно поле
бескрајни височини
2. Што во голема мера го изразува своето основно својство.
Англиски: infinite
Употреба: Преносно значење
Примери:
Животот е бескрајно патување.
бескрајна љубов
бескрајна среќа
бескрајна песна
бескрајни болки
бескрајни желби
бескрајна благодарност
бескраен молк
Изведенки
1. бескрајно прил.
Пример: Раскажуваше полека и бескрајно.
2. бескрајност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи