а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесконечен

бесконечниот
Вид збор: Придавка
Што нема крај.
Англиски: unlimited
Примери:
Бесконечен пат.
Бесконечна оддалеченост.
Бесконечни простори.
Изведенки
1. бесконечно прил.
Пример: Пред бродот, бесконечно се ширеше морето.
2. бесконечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи