а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескомпромисен

бескомпромисниот
Вид збор: Придавка
Што не е за компромис.
Англиски: uncompromising
Примери:
Бескомпромисен став.
Бескомпромисна борба.
Бескомиромисен реалист.
Бескомиромисни луѓе.
Изведенки
1. бескомпромисно прил.
Пример: Бескомпромисно се бори.
2. бескомпромисност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи