а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескласен

бескласниот
Вид збор: Придавка
Што е без класи, што не е поделен на класи.
Англиски: classless
Примери:
првобитно бескласно општество
FlexiMac
 менување на македонски глаголи