а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескарактерен

бескарактерниот
Вид збор: Придавка
Што е без карактер, што има лош карактер.
Англиски: unprincipled
Примери:
Бескарактерен човек.
Бескарактерно однесување.
Изведенки
бескарактерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи