а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескаматен

бескаматни
Вид збор: Придавка
Што се дава без камата.
Англиски: interest-free Албански: pa interes, pa kamatë
Употреба: Економија
Примери:
бескаматен кредит
бескаматни заеми
FlexiMac
 менување на македонски глаголи