а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беседник

мн. беседници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што држи беседа.
Англиски: speaker, orator
Примери:
Тој се пројави како активен полемичар и беседник за актуелните книжевни прашања.
Беседникот одржа беседа за делото на уметникот.
Изведенки
1. беседничка ж.
мн. беседнички
2. беседнички прид.
беседничкиот
Пример: беседничка дарба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи