а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беседи

беседат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Држи беседа, држи говор.
Англиски: speak Албански: mba fjalim
Примери:
Таму ги учел како да беседат.
2. Долго разговара.
Англиски: talk Албански: flet gjatë
Употреба: Иронично
Примери:
Тие беседеа со мезе и со пијачка, како да врзуваа некакви кумства.
Изведенки
беседење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи