а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесвесен

бесвесниот
Вид збор: Придавка
1. Што е во бесвест, во бессознание, што привремено изгубил свест.
Примери:
Бесвесен лежеше на подот.
2. Несвесен, без јасна претстава за нешто.
Примери:
Бесвесен за состојбата.
Изведенки
1. бесвесно прил.
Пример: Бесвесно дискутираше за новите настани.
2. бесвесност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи