а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беса

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Чесен збор, даден збор што се смета за светост во традиционалната култура на Албанците; ветување.
Англиски: oath Албански: besë
Употреба: Разговорно
Примери:
Крвната одмазда, бесата и побратимството ја штителе зедницата, но не и поединецот во неа.
Ако се навистина од збор, ако во нив не умрела нивната исконска беса, тогаш и натаму ќе чади нашиов оџак.
Ја исполни бесата.
Изрази
Даде беса - даде збор, вети, се заколне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи