а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесач

мн. бесачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што беси, одзема некому живот со бесење.
Англиски: hangman
Употреба: Разговорно
Примери:
Стрелајте во јажињата и спасете ги невините луѓе од бесење, а во овој дел имате и нова задача, да ги убиете и бесачите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи