а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берокуќник

мн. берокуќници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што бере куќа, што печали; добар, вреден домаќин.
Примери:
Женачката е за берокуќници.
Изведенки
берокуќница ж.
мн. берокуќници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи