а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берибери

Вид збор: Именка, женски род
Берибери или бери-бери е невролошко и кардиоваскуларно пореметување коешто настанува заради недостаток на витамин Б1.
Англиски: beriberi
Употреба: Медицина , Неменлив збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК