а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берза

мн. берзи
Вид збор: Именка, женски род
Институција за организиран промет на хартии од вредност (акции и обврзници), пари и други услуги, според определени правила, обично преку посредници.
Англиски: stock exchange Албански: bursë
Употреба: Економија
Изрази
Берза на трудот - посредништво помеѓу понудата и побарувачката на работна сила.
Црна берза - нелегална трговија, дејност што е надвор од редовниот промет со странска валута или нелегално тргување со недостапни производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи