а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беретка

мн. беретки
Вид збор: Именка, женски род
Вид капа која е национален симбол на Баскијците.
Англиски: beret
Примери:
Швајцарската гарда носи црни беретки.
Изрази
Сините беретки - трупи на Обединетите нации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи