а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бердана

мн. бердани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17670
Пушка од втората половина на 19 век.
Употреба: Архаизам
Изведенки
берданка ж.
мн. берданки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи