а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бергамот

мн. бергамоти
Вид збор: Именка, машки род
Крушковиден плод од родот портокали што се користи за ароматични чаеви и парфеми.
Англиски: bergamot Турски: bey armudu
Употреба: Ботаника
Примери:
Чај со мирис од бергамот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи