а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берберува

берберуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши берберска работа, е бербер.
Примери:
Томе сѐ уште дома берберува.
Некогаш во маалото берберуваа три бербери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи