а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берберница

мн. берберници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија во која се врши берберскиот занает, берберски дуќан.
Англиски: hairdresser's shop
Примери:
Пред да се отвори најстарата берберница, берберската работа се вршела на сокак.
Старците се збираа во берберницата.
Навечер берберницата живнуваше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи