а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берберка

мн. берберки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена на бербер.
Албански: gruaja e floktarit
2. Жена бербер.
Англиски: hairdresser Албански: floktare
FlexiMac
 менување на македонски глаголи