а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бербат

Вид збор: Придавка
нечист, валкан
Англиски: dirty Турски: berbat
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Изрази
Прави бербат - валка.
(прен.) Ме (те,го, ја, ги) направи бербат - ме искара, ме прекори, ме осрамоти (пред други).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи