а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бербатен

бербатниот
Вид збор: Придавка
нечист, валкан
Англиски: dirty Турски: berbat
Примери:
Со бербатни прсти мешаше во ваганот.
Старецот тешко ги креваше нозете по бербатното сокаче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи