а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бенефиција

мн. бенефиции
Вид збор: Именка, женски род
повластеност, привилегија, корист
Англиски: benefit
Примери:
Австралиската влада дава извесни бенефиции во случај на болест.
Секретарката ужива големи бенефиции од директорот.
Социјалните случаи добиваат бенефиции од државата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи