а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бенефицира

бенефицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Повласти, повластува некого, нешто.
Примери:
Наместо повластици за странските инвеститори, зошто не се бенефицираат текстилните работници?
Оние кои ќе бидат најуспешни, понатаму би можеле да бенефицираат од конекцијата со овие луѓе преку потенцијално вработување и бизнис соработка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи