а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беневреци

Вид збор: Именка, множина
Дел од машката носија, шајачни панталони, широки во горниот дел, тесни од колена надолу.
Примери:
Тој беше во шарена облека, во тесни беневреци.
Беневреците му биле влажни до колениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи