а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бенд

мн. бендови
Вид збор: Именка, машки род
Помала инструментална група, мал оркестар.
Англиски: band Албански: bandë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тоа е нов бенд на музичката сцена.
Во Скопје настапија повеќе странски бендови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи