а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бендиса

бендисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се допадне некому.
Англиски: like Турски: beğenmek Албански: pëlqej
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој од едно видување ја бендиса девојката.
Гостите го бендисаа ручекот.
Такви карактери таа не бендисуваше.
Многу ме бендиса новата книга на Петре.
2. (се бендиса) Се допадне сам себеси.
Англиски: like Албански: pëlqej
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој се бендисуваше во црн костум.
3. (се бендиса) Се бендиса, се допадне еден на друг.
Англиски: like Албански: pëlqej
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие се бендисаа и се зедоа.
Изведенки
1. бендисува несв.
бендисуваат
2. бендисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи