а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бендери

(се) бендерат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се перчи, се прави важен: се качува на високо.
Англиски: show off
Примери:
Тој се бендереше, без срам, пред туѓинците.
Кај се бендериш таму!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи