а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белутрак

мн. белутраци
Вид збор: Именка, машки род
Bид тврд камен со зрнест состав и со бела боја.
Англиски: flint
Употреба: Геологија
Примери:
Потковиците удираа на белутракот и искри летаа во мракот.
Реката се гребеше од крупните белутраци.
Изведенки
белутраче ср.
мн. белутрачиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи