а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белузлав

белузлавиот
Вид збор: Придавка
Што во мала мера го изразува својството на бел.
Англиски: whitish
Примери:
белузлав фустан
белузлава магла
белузлави облачиња
Изведенки
белузлавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи